Jakie łożyska kulkowe proponuje swoim klientom marka Timken? Jeśli szukasz szczegółów na temat dostępnych rozwiązań, zapraszamy do lektury.
- Jakie łożyska kulkowe produkuje Timken?
- Gdzie sprawdzą się miniaturowe łożyska kulkowe Timken?
- Jakie uszczelnienia proponuje Timken do łożysk kulkowych?
Potrzebujesz wydajnych i niezawodnych łożysk kulkowych? Interesują Cię sprawdzone rozwiązania, dobrej jakości, które są jednocześnie atrakcyjne cenowo? Zwróć szczególną uwagę na komponenty proponowane przez markę Timken! Jakie produkty z elementami tocznymi w formie kulek można znaleźć w asortymencie wspomnianego producenta? Odpowiadamy w dzisiejszym artykule. Pełną specyfikację techniczną poszczególnych wariantów znajdziesz w katalogu marki.
Jakie łożyska kulkowe produkuje Timken?
Marka Timken oferuje swoim klientom łożyska kulkowe w wielu konfiguracjach. Dostępne są między innymi modele standardowe, wąskie, szerokie, cienkościenne i miniaturowe w następujących wariantach:
- wersja otwarta,
- modele z uszczelnieniami stykowymi lub bezstykowymi,
- wariant z blaszkami ochronnymi,
- komponenty z rowkiem pod osadczy pierścień,
- łożyska z pierścieniem osadczym w zewnętrznym pierścieniu.
Produkty, które znajdziesz w asortymencie Timken przejmują obciążenia poprzeczne i mniejsze wzdłużne w dwóch kierunkach. Ze względu na niski koszt, wszechstronność oraz zdolność do pracy przy bardzo dużych prędkościach, łożyska kulkowe cieszą się sporą popularnością. W ofercie dostępne są modele o średnicy otworu od 3 do 400 mm oraz maksymalnej zewnętrznej średnicy wynoszącej 600 mm.
Gdzie sprawdzą się miniaturowe łożyska kulkowe Timken?
Jak wspominaliśmy z łożysk kulkowych marka Timken proponuje także modele miniaturowe. Dzięki temu, że dostępne są w przeróżnych rodzajach i projektowych odmianach, w asortymencie znajdziesz rozwiązania, które można wykorzystać niemalże w każdym precyzyjnym zastosowaniu. Oferta obejmuje między innymi łożyska miniaturowe z promieniowym ustalaczem, wysokoobrotowe promieniowe, oporowe, łożyska czołowego czopu, pełne kulkowe oraz skośne.
Do cech konstrukcyjnych łożysk miniaturowych zalicza się uszczelnienia oraz osłony, które skutecznie zabezpieczają komponenty przed zanieczyszczeniem, różnorodność kształtów i materiałów koszyków, fabryczne smarowanie, przeróżne poziomy tolerancji czy wysunięte wewnętrzne pierścienie i kołnierzowe zewnętrzne. Ten ostatni parametr gwarantuje stosunkowo prosty montaż.
Gdzie właściwie można wykorzystać łożyska miniaturowe? Tego rodzaju łożysko kulkowe znajdą zastosowanie w urządzeniach ręcznych – zarówno medycznych, jak i przemysłowych, w przepływomierzach, silnikach elektrycznych, komorach kriogenicznych, żyroskopach, serwomotorach czy aparatach, które służą do wspomagania oddechowych funkcji.
Jakie uszczelnienia proponuje Timken do łożysk kulkowych?
Jakie uszczelnienie proponuje do łożysk kulkowych marka Timken? W ofercie dostępne są standardowe blaszki ochronne i uszczelnienia, których celem jest przede wszystkim zapobieganie wycieku środka smarnego oraz zabezpieczenie wnętrza przed różnego rodzaju zanieczyszczeniami. Jeśli chodzi o blaszki ochronne, łożyska kulkowe dostępne są w wariancie z blaszką jedną (Z) lub dwoma (ZZ). Uszczelnienie tego rodzaju doskonale zabezpiecza komponenty przed gruboziarnistymi ciałami obcymi. Modele z pojedynczą blaszką można bez problemu dosmarowywać od otwartej strony. Blaszki przeznaczone są do pracy w temperaturze od -50 do 120 stopni Celsjusza.
W przypadku standardowego uszczelnienia te również stosuje się jednostronnie lub dwustronnie. Dostępne w ofercie uszczelnienia zarówno bezstykowe, jak i stykowe marka produkuje z kauczuku NBR. Uszczelnienia te są dodatkowo wzmocnione za pomocą wkładki wykonanej ze stali niskowęglowej.
Bezstykowe uszczelnienia (RZ oraz 2RZ) przeznaczone są do pracy w aplikacjach, w których występuje wysoka prędkość obrotowa oraz temperatura od -40 do 120 stopni Celsjusza. Uszczelnienia stykowe również mogą pracować w takim samym zakresie temperatur. Różnicę widać głównie w możliwościach dotyczących prędkości. Rozwiązania stykowe (RS i 2RS) przeznaczone są do pracy w aplikacjach, w których występują mniejsze prędkości niż te, przy których może pracować uszczelnienie bezstykowe.
Jeśli natomiast chodzi o zdolność utrzymywania smaru oraz odporność na pył, przy blaszkach jest ona dobra, przy uszczelnieniu bezstykowym lepsza, a stykowym doskonała. Moment tarcia w pierwszych dwóch przypadkach jest niski, a przy uszczelnieniu stykowym wyższy.