Czym są łożyska kulkowe? Otóż jest to najpopularniejszy rodzaj łożysk tocznych, w którym jak sama nazwa wskazuje elementem tocznym są kulki.
Stosowanie łożysk kulkowych
Takie łożyska stosowane są w najróżniejszych dziedzinach przemysłu, począwszy od podtrzymywania obracających się części ogromnych maszyn budowlanych kończąc na tworzeniu kółek do rolek, rowerów, deskorolek oraz krzeseł biurowych. Wytwarzane przez najróżniejszych producentów z całego świata, np. niemiecki FAG, japoński NTN czy szwedzki SKF, łożyska kulkowe posiadają znormalizowany szereg wymiarów, które można odnaleźć na stronach internetowych.
Producenci zadbali również o szeroki wachlarz autoryzowanych dealerów rozsianych po całej Polsce i Europie. W przypadku kupna łożyska warto skorzystać z ich oferty, dzięki czemu klient ma pewność, że nowe łożysko spełni jego oczekiwania względem jakości, czego nie da się powiedzieć o tanich podróbkach niewiadomego pochodzenia.
Standardy wykonania – co znaczą litery znajdujące się po nazwie konkretnego łożyska?
Oprócz podziału na skośne, wzdłużne i wahliwe można wyróżnić standardy w jakich są tworzone łożyska kulkowe. ZZ oznacza uszczelnienie metalowe, RS natomiast gumowe a dwójka przed wymienionymi wcześniej oznaczeniami sugeruje uszczelnienie z dwóch stron łożyska. Dostępne są również łożyska kulkowe nierdzewne, jednak wadą takiego rozwiązania jest nieco niższa wytrzymałość łożyska. Pomocne w wyborze nowego łożyska mogą być zalecenia producenta danej maszyny, które często można znaleźć w dokumentacji sprzętu lub instrukcji.