co to jest łożysko samonastawne

Co to jest łożysko samonastawne?

Łożyska samonastawne traktuje się jako specjalną grupę łożysk kulkowych. Znane są między innymi ze swojej wszechstronności oraz zdolności do pracy w przeróżnych warunkach. Na czym opiera się budowa łożysk samonastawnych? Gdzie stosuje się łożyska samonastawne? Na pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

 

  1. Co to jest łożysko samonastawne?
  2. Jakie są rodzaje łożysk samonastawnych?
  3. Łożyska samonastawne — zastosowanie

 

Samonastawne łożyska wyróżniają się unikalną budową i zdolnością przenoszenia dużych obciążeń. Bez problemu dostosowują się do przeróżnych warunków pracy. Ich specyficzne cechy w połączeniu z równie specyficzną konstrukcją sprawiają, że komponenty tego rodzaju świetnie sprawdzają się tam, gdzie ważna jest niezawodność oraz wysoka precyzja. Gdzie dokładnie wykorzystuje się łożyska samonastawne? Szczegóły na ten temat znajdziesz poniżej. Zanim jednak odpowiemy na to pytanie, przypomnijmy, czym dokładnie są łożyska samonastawne, jak są zbudowane i jakie rodzaje łożysk samonastawnych można aktualnie znaleźć na rynku.

 

Co to jest łożysko samonastawne?

łożysko samonastawne co toCzym jest łożysko samonastawne i gdzie znajdzie zastosowanie? Otóż łożyska samonastawne to łożyska wyróżniające się wyjątkową konstrukcją — unikalną kulistą powierzchnią zewnętrzną, poszerzonym pierścieniem wewnętrznym i zwiększonym luzem promieniowym. Dzięki takiej budowie łożyska te są wszechstronne oraz zdolne do pracy w przeróżnych warunkach.

Łożyska samonastawne najczęściej zabudowuje się je w oprawach wykonanych z żeliwa, stalowej blachy albo poliamidu. W połączeniu z oprawami łożyska samonastawne stanowią tak zwany zestaw samonastawny.

Przy łożyskach samonastawnych warto pamiętać, że w większości przypadków można poddawać je wychyleniom kątowym wynoszącym maksymalnie 5 stopni. A zatem są to rozwiązania niewrażliwe na współosiowość. Pozytywny wpływ na pracę w środowisku, w którym występuje niewspółosiowość ma także wspomniany powiększony luz promieniowy. Parametr ten sprawia również, że łożyska samonastawne z odpowiednio dobraną oprawą świetnie sprawdzają się tam, gdzie mamy do czynienia z dosyć wymagającymi cieplnymi warunkami.

 

Budowa łożysk samonastawnych

Standardowe łożyska samonastawne są najczęściej jednorzędowym rozwiązaniem z kulistą powierzchnią zewnętrzną i obustronnie uszczelnionym. Nierzadko łożyska samonastawne posiadają masywne uszczelki zabezpieczające lub blaszane odrzutniki.

 

Jakie są rodzaje łożysk samonastawnych?

Łożyska samonastawne można aktualnie znaleźć w przeróżnych wykonaniach. Każdy typ ma swoje unikalne cechy oraz zastosowania.

 

Seria wymiarowa K6

Seria wymiarowa K6 obejmuje łożysko kulkowe z kulistą bieżnią zewnętrzną. To podstawowe łożysko samonastawne, które najczęściej nie ma w żaden sposób zmodyfikowanego pierścienia wewnętrznego. Zapewnia solidność oraz niezawodność.

UC

Gama UC obejmuje łożyska samonastawne z obustronnie i niesymetrycznie przedłużonym pierścieniem wewnętrznym. To idealna opcja dla aplikacji, w których istotne są małe cieplne wydłużenia.

Seria SA (FD)

W serii SA (FD) znajdziesz łożyska samonastawne z mimośrodowym pierścieniem mocującym. Komponenty te wyróżniają się także jednostronnie przedłużonym wewnętrznym pierścieniem. Komponenty świetnie sprawdzą się tam, gdzie kluczowe jest precyzyjne utrzymanie osiowości.

SB

SB to uproszczona wersja łożyska UC. Pierścień wewnętrzny w modelach oznaczonych jako SB jest jednostronnie przedłużony.

Seria SC

Łożysko samonastawne SC jest poszerzoną wersją modelu SA z mimośrodowym mocującym pierścieniem. Wyróżnia się obustronnie przedłużonym pierścieniem wewnętrznym. Dobra opcja dla aplikacji, w których wymagana jest dodatkowa stabilność.

UK

Typ łożyska samonastawnego, który wykorzystuje stożkowy otwór do mocowania za pomocą tulei. Ta budowa sprawdzi się w sytuacji, gdy jest potrzeba dokładnego i pewnego montażu.

 

Łożyska samonastawne — zastosowanie

Gdzie stosuje się łożyska samonastawne? Komponenty tego rodzaju doskonale sprawdzą się między innymi w prostych łożyskowaniach, w których zapewnią nie tylko płynność ruchu, ale także świetną tolerancję na wahania współosiowości. Będą idealną opcją w zastosowaniach, które wymagają stabilnego i precyzyjnego poruszania się poszczególnych elementów.

W przypadku maszyn rolniczych oraz budowlanych, w których zarówno obciążenia, jak i warunki pracy są często ekstremalne, łożyska samonastawne pełnią kluczową funkcję. Ich zdolność do przejmowania sporych obciążeń poprzecznych i wzdłużnych sprawia, że mogą okazać się niezastąpione w tego rodzaju dynamicznym środowisku.

Łożyska samonastawne są tolerancyjne, jeśli chodzi o wahania współosiowości. Właściwość ta poszerza ich możliwości zastosowań. Nierzadko mogą pełnić funkcję łożysk ustalających, umożliwiając jednocześnie swobodne wychylenia kątowe do maksymalnie 5 stopni w stosunku do początkowego położenia.

Do zalet łożysk samonastawnych zalicza się długą żywotność oraz wytrzymałość na zewnętrzne czynniki. Z reguły komponenty tego rodzaju przystosowane są do pracy w temperaturze wynoszącej -30 – 100 stopni Celsjusza. To sprawia, że są doskonałą opcją dla sektora spożywczego.

Modele samonastawne nierzadko wykorzystuje się również w podnośnikach i innych zastosowaniach, gdzie istnieje potrzeba dokładnej kontroli ruchu. Łatwy montaż, demontaż i możliwość pracy w przeróżnych warunkach sprawiają, że łożyska samonastawne są cenione w wielu branżach — nie tylko miejscach wspomnianych powyżej.

 

Klaudia Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *